SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Merak ettiğin soruların cevapları burada!

Bu yıl 11’incisi organize edilecek Karnaval dahilindeki sanat ve performans aktiviteleri Ramazan Bayramı sonrasında 25-30 Nisan tarihleri arasında her gün şehrin farklı noktalarında sizlerle buluşacak. Türkiye'nin ilk ve tek karnavalı olma özelliğini taşıyan, “Nisanda Adana’da” sloganıyla organize edilen etkinlikler 25 Nisan Salı günü başlayacak. 29 Nisan Cumartesi günü ise resmi açılış, kostümlü kortej ve karnaval konseri gerçekleştirilecek. 30 Nisan Pazar günü sona erecek karnavalda çok sayıda eğlenceli etkinliğin yanı sıra kültürel ve sanatsal aktiviteler ile birlikte ilgi çekici projeler de yer alacak. Karnaval coşkusunu yaşamak isteyenler için en yoğun katılımın gerçekleşeceği günler, hafta sonuna denk gelen 28-30 Nisan tarihleri olacaktır. Sanat ve performans aktiviteleriyle birlikte dilerseniz dans edip şarkılar söyleyebilir, hatta çılgın kostüm ve makyajlarla aktivite alanlarında boy gösterebilirsiniz.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

25-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek Karnaval etkinlikleri, sabah 10:00 civarında başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürmektedir. İyi eğlenceler dileriz.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Bu yıl 23 Mart – 21 Nisan tarihleri arasında Ramazan Ayı olması nedeniyle karnaval tarihini 25-30 Nisan 2023 olarak belirlendi. Başka illerden gelmeyi planlayanların ve Adanalıların yeme içme ve eğlence etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri bir karnaval ortamı sunmayı planlıyoruz. Böylelikle, karnavalımızın özellikle hafta sonu bölümlerinde Adana esnafına büyük bir ekonomik potansiyel sağlanacaktır.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Adana sokaklarında 1 milyondan fazla kişinin Karnaval coşkusunu yaşadığı muhteşem bir organizasyon gerçekleşiyor. Sizlerden gelen soru ve önerilerden de gördüğümüz kadarıyla kimi katılımcılar Karnaval’ın doruk noktasına çıktığı hafta sonunda Adana’da olmayı tercih ederlerken kimi misafirlerimiz de daha sakin olan Karnaval sonrasındaki günleri tercih etmektedirler. Dolayısıyla sokak karnavalının ve aktivitelerin coşkusunu yaşamak isteyenler için en uygun tarih 25-30 Nisan olacaktır. Nisan’da Adana’da olmanın keyfini portakal çiçekleri kokusu eşliğinde, daha sakin dönemde deneyimlemek isteyenler içinse Nisan ayının ilk haftaları program yapmalarını tavsiye etmekteyiz. Mesela nisan ayında gelip daha sakin bir dönemde Adana sokaklarında portakal çiçeklerinin eşsiz kokusu eşliğinde doyasıya gezebilirsiniz. Ayrıca, portakal çiçekleri mevsimsel olarak değişiklik göstermekle birlikte, 25-30 Nisan tarihleri arasındaki dönemde de Adana sokaklarının portakal çiçeği kokacağını öngörüyoruz.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Yurt içinden ve dışından yüz binlerce kişiyi Adana’da buluşturması beklenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, şehrin dört bir yanında sizleri bekliyor. Bu sene onlarca farklı etkinliği Atatürk Parkı, Merkez Park, Tarihi Kent Merkezi, Seyhan, Yüreğir, Çukurova, Sarıçam, Ceyhan ve Kozan ilçelerindeki açık hava etkinlik alanlarında, ayrıca çok sayıda salonda gerçekleştireceğiz.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Türkiye’nin ilk ve tek karnavalı olma özelliğini taşıyan karnaval, 25 Nisan Salı günü başlayacak ve 29 Nisan Cumartesi günü resmi açılış, kostümlü kortej ile karnaval konseri gerçekleştirilecek. Bunun yanında birbirinden renkli kostümleriyle çeşitli koroların ve sanatçıların konserleri de karnaval coşkusunu zirveye taşıyacak. Ayrıca, Karnaval’da dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılarla çeşitli sürprizlerimiz de olacak.

30 Nisan Pazar günü sona erecek karnavalda, çok sayıda eğlenceli etkinliğin yanı sıra kültürel ve sanatsal aktiviteler ile birlikte ilgi çekici projeler de yer alacak. Portakallı Lezzetler Yarışması, Halk Koşusu, Çocuk Etkinlikleri, Uluslararası Tanıtım Stantları gibi çok sayıda ilgi çekici etkinlik karnavalda yer alacak. Etkinliklerimiz belli oldukça duyurularımız @nisandaadanada hesaplarımızdan yapılmaktadır.

Kültür Yolu Festivalleri kapsamında yer alan 2023 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'na T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı da çok sayıda profesyonel kültür sanat etkinliği desteği verecek.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Karnaval konserinde sahne alacak isim belli olmamıştır. Bu anlamda Komite’ye gelen talepler değerlendirilmektedir. Belli olduğunda @nisandaadanada isimli resmi sosyal medya adreslerimizden ve web-sitemizden duyuru yapılacaktır.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Etkinliklerimizi en iyi şekilde deneyimleyebilmeniz için planlıyoruz. İlk aşamada etkinliklerimizi tek tek @nisandaadanada hesabımızdan duyuruyoruz; fakat tam tarih, saat ve yer bildirimlerinin yer aldığı planlama Karnaval tarihi yaklaştığında duyurulacaktır.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

ÜCRETSİZDİR. Resmi hesaplarımızdan duyurduğumuz programlar kapsamındaki tüm etkinlikleri izlemek ÜCRETSİZDİR.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Güvenlik sebebiyle Kortej gününde tam güzergah ve saat @nisandaadanada isimli sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Geçmiş yıllardan edindiğimiz tecrübeleri dikkate alarak rengarenk kostümlerle özel hazırlıklar yapan gruplardan oluşacak kortejimizi; sivil katılımcılarımızın kaldırım kenarından izlemesini, kortejin görkemli ve coşkulu görüntüsünün korunması konusunda bizlere yardımcı olmanızı ÖNEMLE RİCA EDİYORUZ.

Yerli ve yabancı tüm misafirlerimizin, kortejin geçiş güzergahını DARALTMADAN kaldırımlardan izlemeleri organizasyonumuzun sağlıklı ve coşkulu geçmesi açısından çok çok önemlidir.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Karnaval konseri 29 Nisan CUMARTESİ günü Ana Sahne’de tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Ana sahne/Karnaval konseri yeri Karnaval tarihi yaklaştıkça duyurulacaktır.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Evet, 2022 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı boyunca farklı sahnelerde konserler olacak. Konser verecek diğer isimler belli olduğunda resmi sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Tüm dünyada, karnaval, festival, fuar benzeri etkinliklerin olduğu dönemlerde konaklama fiyatları artmaktadır. Serbest piyasa ekonomisinin bir sonucu olarak fyatlar tamamen arz-talep dengesine göre değişmektedir. Otellerde yer bulamayan veya bütçesi kısıtlı misafirlere günlük ev/oda kiralama uygulamalarına bakmalarını tavsiye ederiz. Ayrıca, karnaval sırasında Merkez Park yerleşkesinde büyük bir kamp alanı mevcut olacaktır. Çadır imkanı olan misafirler bu alanda konaklayabilirler.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Merkez Park’ta nehir tarafında kamp alanı olacaktır. Çadır kurma alanı verilecektir. Kamp alanının bulunduğu bölgede genel aydınlatma, güvenlik, su, tuvalet ve süpermarket imkanları vardır. Çadırlara elektrik çekilememektedir.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

www.nisandaadanada.com adresimizden tüm etkinlik, kortej, yarışma vb. başvurularınızı yapabilirsiniz. Oradaki seçenekler dışında bir başvuru bulunmamaktadır. Aktivite-Etkinlik başvurularının stant başvurularıyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. .

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Bir çok ünlü isim Karnaval için davet edilmektedir; fakat Karnaval gününe kadar hangi isimlerin katılacağı belli olmamaktadır.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Karnaval’a katılan ünlü isimlerin çoğu 29 Nisan Cumartesi günü yapılacak kortejde ve kortej sonrası KONSER ALANINDA olmaktadır. Bunun dışında sürekli farklı yerlerde bulundukları için bizlerden fotoğraf vb. taleplerde bulunulmamasını önemle rica ederiz. Ayrıca, kortej sırasında lütfen fotoğraf çekinmek için kortej güzergahına GİRİŞ YAPMAYINIZ. Konser alanında ve Karnaval boyunca sokaklarda ünlü isimlerle karşılaşabilirsiniz.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Rahat giysileriniz ve ayakkabılarınızla yürüyüş mesafesinde bir kenti doyasıya yaşamak için kendinizi bütün gün sokaklara atmanızı önemle tavsiye ederiz. Kapalı mekanlara da sadece ihtiyaç duyduğunuz kadar zaman ayırın. Özellikle akşam üstü şehrin caddelerindeki portakal çiçeği kokusunun yoğunluğunda arındığınızı, yaşama sevincinizin arttığını ve doğanın mucizesine tanıklık ettiğinizi göreceksiniz. Yani kısaca Adana’nın büyüleyici sokaklarında olmayı ihmal etmeyin.

Sokakları arşınlarken hemen her köşe başındaki farklı lezzetleri de tanıyacaksınız. Bu lezzetleri keşfederken zengin mutfağın sokağa nasıl yansıdığının farkına ve tadına varacak, yıllar sonra bile unutulmayacak anlar yaşayacaksınız. Karnaval döneminde sokakların nasıl renklendiğine, 7’den 70’e tüm halkın hoşgörü ile birlikte eğlendiğine de en yakından şahitlik edeceksiniz.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Nisan’da Adana’da web-sitemiz ihtiyaç duyabileceğiniz birçok konuda asistanlık yapabilir. Nerede ne yenir, görülmesi gereken yerler, oteller gibi birçok konuyu www.NisandaAdanada.com adresimizde bulabilirsiniz.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Hayır tabii ki… Bir tavsiyemiz de özellikle uzak ülkelerden gelecek olanlar için… O kadar yolu gelmişken Adana’dan günübirlik ulaşım mesafesinde birçok yeri de görme şansım olmaz mı diyenler için de o kadar çok seçenek var ki... Kapadokya bölgesine arabayla 2,5 saat gibi bir sürede gidip akşam Adana’ya dönebilirsiniz örneğin. Yine Adana’ya çok yakın olan Tarsus (30 dakika), Mersin (45 dk), İskenderun (1 saat), Antakya (2 saat), Gaziantep (2 saat) gibi birçok bölgeye de günlük geziler planlayabilirsiniz.

Biz hazırız! Zengin yemek kültürü, denizi, dağları, ovaları, yaylaları, binlerce yıllık geçmişi, insanı, sanatı ve yerinde yaşadığınızda sizleri mutlu edecek onlarca farklı tadıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da Adana’ya sizleri bekliyor olacağız.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Başvuru tarihleri ve koşulları sosyal medya hesaplarımızdan duyurulmaktadır. Bu konuda yoğun soru gelmesi sebebiyle sosyal medya hesaplarımızda stantlar ile ilgili sorulara ancak yaptığımız duyurularla topluca cevap verebiliyoruz. Karnaval Komitesi’ne satış stantları ile ilgili herhangi bir başvuru yapılmamasını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Stant konusunda tarafımıza ulaşan mesajlar değerlendirilmeyecek ve cevaplanmayacaktır.

Karnaval Komitesi’nin belirtmiş olduğu görüşler sadece tavsiye niteliğinde olup konuyla ilgili yerel yönetimlerin alacağı kararlar, uygulamalarda değişikliklere yol açabilir. Bu tür uygulama değişiklikleri, karnaval komitesiyle ilgili değildir.

Stantlar için kesin olmamakla birlikte 25-30 Nisan tarihleri arasında bir kurulum öngörülmektedir. Kurulacak yer ise ilerleyen günlerde belli olacaktır. Stant başvuruları Adana Büyükşehir Belediyesi’ne yapılacak olup, başvuruların değerlendirilmesi sonucu, kriterlere uygun kişilere stant açma yetkisini Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimleri verecektir. Bu konuda Karnaval Komitesinin herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA

Sizlerden gelen tüm eleştirileri not ettik. Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile yapılan değerlendirme toplantısında da tüm eleştirileri değerlendirdik. Trafik, stantlar, kortej, davulcular, çevre temizliği vb. konularla ilgili alınması gereken önlemler için resmi kurumlar ile birlikte planlamalar yapılacaktır.

Fakat sizlerden de bir ricamız olacak. Sokaklarda kutlayacağımız karnavalda çevreyi kirletmemeye, sokaklarımızı temizleyen görevli arkadaşlarımızın iş yükünü artırmamaya da özen gösterelim. Bu karnavalın onların da karnavalı olduğunu unutmayalım lütfen.

#NisandaAdana 25-30 Nisan 2023 ADANA