Akdeniz’in doğu kıyısında, dünyanın en bereketli topraklarından Çukurova’nın bağrındaki ADANA, pek az kentin sahip olduğu çeşitliliğe sahiptir. Dillere destan lezzetleri, sıcakkanlı insanları, renkli kent yaşantısı, karnaval ve festivalleriyle; 1 saat içinde ulaşılabilen dağ, deniz, tarih ve kültürel güzellikleriyle, Adana sizi bekliyor!

EĞLENCE

Bir birinden lezzetli yüzlerce lokantanın yanı sıra, Adana gece hayatı da şaşırtıcı derecede renklidir. Ziyapaşa Bulvarı, Atatürk Caddesi ve Gazipaşa Bulvarı arasında kalan sokaklar, Kuzey Adana’da Turgut Özal Bulvarı yemek-içmek ve dans etmek için yüzlerce mekanla doludur ve geceleri cıvıl cıvıldır. Her yıl Nisan ayında yapılan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın yanı sıra, Mart ayında başlayıp bir ay süren Uluslararası Devlet Tiyatroları Sabancı Tiyatro Festivali, Eylül ayı sonunda yaklaşık bir hafta süren Uluslararası Adana Film Festivali, Aralık ayının ikinci hafta sonu gerçekleşen Kebap ve Şalgam Festivali kentin haklı şöhrete sahip en gözde etkinlikleridir.

LEZZET

Gerek Akdeniz iklim kuşağında yer alması, gerekse kozmopolit demografik yapısı Adana’nın Akdeniz, Türk ve Ortadoğu mutfağının bileşenlerini bir potada eritmesini sağlayarak mutfak kültürüne zenginlik ve çeşitlilik kazandırmıştır.

Kent genelinde dolma, kısır, mercimekli köfte, sarımsaklı köfte, yüssük çorbası, içli köfte, sıkma, gözleme, mumbar ve şırdan gibi yerel lezzetleri servis eden birçok esnaf lokantası yer almaktadır. Adana mutfağının en meşhur temsilcisi ülkemizde “Adana Kebap” dünya genelinde ise “şiş kebap” diye bilinir ve coğrafi işaret hakkı Adana Ticaret Odası tarafından alınarak “Adanalılığı” tescillenmiştir.

KÜLTÜR-SANAT ve SPOR

Adana, danstan, spor müsabakalarına, konser ve tiyatro performanslarından uluslararası festivallere çok çeşitli ve renkli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Adana Devlet Tiyatrosu Ekim-Mayıs ayları arası her hafta birçok performans gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra belediye ve özel tiyatroların performansları da yıl boyunca izlenebilir.

Futbolda Adanaspor ve Adanademirsor, kadınlar basketbol liginde Botaşspor ve Adana-Askispor coşkulu taraftar desteğiyle maçlarını gerçekleştirmekte , yarışseverler kış ve bahar aylarında at yarışlarını izlemektedir. Ayrıca şehir genelindeki atletizm, tenis, yelken, havacılık, binicilik ve dans kulüpleri yıl boyunca birçok müsabaka ve etkinlik gerçekleştirmektedir.

DOĞA

Toros Dağları’nın 3000 metrenin üzerindeki karlı zirveleri ve ihtişamlı vadileri… Seyhan ve Ceyhan Nehirleri’nin bereket taşıdığı Çukurova Deltası’nda Akdeniz’in en önemli sulak alanları… Adana’daki birçok bisiklet ve motokros topluluğu Akdeniz kıyısındaki Karataş ve Yumurtalık ilçelerine, gerekse Karaisalı, Sarıçam ve Kozan tarafına günübirlik ya da kamplı turlar düzenlenmektedir.

Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin oluşturduğu deltada yüzlerce kuş türü ve nesli tehlikede olan saz kedisi ve birçok başka memeli koruma altındadır. Adana’nın Toroslarla buluşan ilçeleri, özellikle Çakıt Vadisi ve Aladağlar, doğa sporcuları için birçok tırmanış ve yürüyüş rotası barındırmaktadır. Çakıt serbest atlayışçılar (Paraşüt) ve yamaç paraşütçüleri için de keşfedilmeyi bekleyen birçok nokta bulundurur.

TARİH

M.Ö 6000’e uzanan tarihiyle, tarih boyunca 18 uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Adana’da çeşitli dönemlerden kalma onlarca antik şehir ve 100’ü aşkın kale kalıntısı bulunmaktadır.