8. Uluslararası
Portakal Çiçeği Karnavalı
Kortej Açılış: 4 Nisan 2020
Etkinlikler: 3 – 12 Nisan 2020
Adana'da Neler Yapılır?

Adana’da nerede, ne yenir ne içilir?

Daha önce Adana’ya hiç gelmemiş ziyaretçiler için, Adana’ya geldiklerinde keyifli vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla nerede ne yenir, nasıl yenir gibi bazı bilgiler vermek istedim. Elbette ki, Adana’daki tüm yiyecek ve mekânları buraya sığdırma şansım olamadı. Bu nedenle isminden bahsedilemeyen mekân ve yiyeceklerimizin bu duruma anlayış göstereceklerini umarak, asıl amacın Adana’yı tanıtmak olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Adana Kebap:

Adana denilince ilk akla gelen yemek şüphesiz ki Adana Kebaptır. Adana’da her gün en az 1 öğün mutlaka kebap yiyen onbinlerce insan vardır. İşte böyle bir şeydir Adana Kebap, her gün yeseniz sıkılmazsınız. Adana’ya gelen ziyaretçilerin, kaldıkları süre boyunca her gün kebap yediklerine tanık olmuşumdur çoğu kez.

Adana’da günün 24 saatinde kebap yemek mümkündür. 24 saat boyunca açık olan kebapçılar şehrin birçok noktasında bulunmaktadır.

Kişisel tercihim ve tavsiyem, gerçek Adana kebabının “dürüm” olarak yenmesinden yanadır. Kebabın en iyi yenme şekli Adana’ya has özel kebap dürüm pidesine sarılmış yenilen Adana Kebabıdır. Sakın ola lavaş ekmeğine sarılmış bir Adana dürüm yemeyin, özellikle Adana’da kullanılan klasik dürüm pidesine sarılmış olmasına dikkat edin. Bir de tavsiye; dürümün en güzel yeri, sonudur. Tüm sosun toplandığı o son nokta, yemeğin en güzel yeridir. Bir Adanalıdan her şeyini isteyin, ama yemekte olduğu dürümün son bölümünü istemeyin!

Adana’da kebap denilince akla mutlaka klasik kıyma kebabı gelir. Yani, kuşbaşı veya başka bir şey isteyecekseniz özellikle belirtmelisiniz. Sadece “kebap” derseniz, mutlaka kıyma kebap gelir sofraya.

Yanında mutlaka pişmiş domates ve yeşilbiber, süs biberi turşusu, tere, taze nane, turp, sumaklı soğan salatası, ezme salata servis edilir. Korkmayın, bunlar için ayrıca para ödemezsiniz. Adanalı için bunlar zaten kebap masanızın olmazsa olmazlarıdır.

Peki, Adana’da iyi kebap nerelerde yenir? Aslında o kadar çok yer var ki denenmesi gereken, burada aklıma ilk gelenleri ve bana göre en vazgeçilmezlerimi paylaşacağım. Aslına uygun, dürüm olarak yemek için ilk aklıma gelen Turgut Özal Bulvarı’ndaki Birbiçer, Mücahitler Caddesinde ki Mas Kebap ve Vali Yolu Caddesi üzerinde ki Kling Usta’tır.

Açık olarak yenilecekse Gazipaşa Kebap, Park Zirve, Onbaşılar, Kebap 52, Onur Kebap, Beşocak ve Elem önde gelen yerlerdendir. Eski Pazarlar yolundaki Mesut çok eski ve meşhur bir mekândır, hala ilk bilinen yerinde faaliyet göstermektedir.

Şu anda burada hepsini sayamayacağım birçok güzel yer var. Adana’da kebap yemek için en büyük tavsiyem; kokuyu takip edin, sizi mutlaka en yakın kebapçıya götürecektir.

Lahmacun:

Adana lahmacunu diğer şehirlerdeki lahmacunlardan farklıdır. Ne büyük boydur, ne de fındık boy. Tam orta boy ve yuvarlaktır. Bir porsiyonda 5 tane servis edilir. Birçok kebapçı aynı zamanda lahmacun da yapar. Ancak, öğlen veya akşam saatlerinde yemenizi tavsiye ederim. Kebapçıların fırınlarının soğuk olduğu zamanlarda yapılan lahmacunlar pek de başarılı olmaz.

Bir de çok meşhur ve tarihi bir sokak lahmacuncumuz vardır, bahsetmeden geçemeyeceğim. Ne zaman Adana’ya gitsem mutlaka uğradığım bir yerdir.

Adana’da her yer 10-15 dk mesafededir, yürüyerek rahatlıkla bulabileceğiniz bir önerim daha olacak… Büyük Postane’den Bankalar Caddesi’ne yürürken sağa giren sokağın başında seyyar tablada lahmacun satan bir Ferit amcamız vardı. Sanırım şimdi oğlu devam ettiriyor bu işi. Lahmacunlarının en belirleyici özelliği camla kaplı dolapta beklerken sıcak ve yumuşak olmaları ve de kâğıt kadar ince olmalarıdır. Üstten bir tane almak istediğinizde birbirine yapışık en az 5 tane gelir. Vaktiniz olursa mutlaka deneyin.

Sıkma:

Adanalı olmayanların gözlemeye benzettikleri bir yiyecektir ama aslında gözlemeden tamamen  farklıdır. İçi peynir ve/veya patates gibi malzemelerle doldurulan sıkma, elde açılan hamurdan yapılır. Enfestir. Adana’da sıkma ve ayran kültürü vardır. Özellikle yol üstlerinde ve akşamüstleri evlerde atıştırmalık olarak yenir. Sabah kahvaltısında da muhteşem olur. Göl kenarında sıkma yiyebileceğiniz birçok mekân var. Size önerebileceğim köprüden gölün karşısına geçtikten sonra ki Hazalım… Bence denemeden Adana’dan ayrılmayın.

Kazan Simidi:

Çukurova’ya özgü bir simittir. Taş fırında pişirilen, şekersiz, örgülü simit Adana’da Ziyapaşa Bulvarında Kardeşler Pastanesi ve Gazipaşa Bulvarı üzerinde ki Fırat Ayran’da nefis yapılır.

Vişne Suyu:

Sıcak yaz günlerinde buz gibi içilen meşhur Kuruköprü vişne suyu hararete birebirdir. Keskin vişne tadını ağzınızda, damağınızda ve hatta boğazınızda hissetmek için Kuruköprü’deki eski Set Sineması’nın yanındaki büfeye uğrayabilirsiniz. Ben böyle bir vişne suyunu başka hiçbir yerde içemedim… Kaçırmayın, derim…

Bici Bici:

Sadece Adana’da bulabileceğiniz Bici Bici rendelenmiş buz, nişasta, pudra şekeri ve şerbetten oluşur. Son yıllarda Adana’da çok sayıda Bici Bici dükkânı açıldı ama tavsiyem Turgut Özal Bulvarı’ndaki Patlıcan. Özellikle servisleri mükemmeldir.

Oldukça hafif ve serinletici bir tatlıdır. Çocukluğumuzda sokaklarda satılan, yazın bayıltıcı sıcak zamanlarının serinletici tatlısını artık yaygın şekilde bici bici dükkânlarında bulmak mutluluk verici.

http://www.nisandaadanada.com/Images/Uploads/Images/4.jpg

Aşlama:

Adana’da meyan kökü şerbetine Aşlama adı veriliyor. Özellikle serinlemek için ideal bir içecek. Sırtlarında ibrikler ile dolaşan seyyar satıcılara Adana’nın her yerinde rastlayabilirsiniz. Nisan’da bulmak kolay olmayabilir, ama rastlarsanız mutlaka deneyin. Buzlu çay tadına yakın, serinletici etkisinin yanı sıra böbreklere çok iyi geldiği söylenen aşlamayı mutlaka deneyin.

Şalgam:

İyi şalgama acı konulmaz. Şalgam, mayalanarak yapılan, mayalandıkça kendine özgü sodamsı keskin tadına ulaşınca tüketilen bir içecektir. İşte bu yüzden, iyi şalgama acı konulmaz.

Adana’da tüm restoranlarda bulabileceğiniz şalgam, aynı zamanda birçok yerde karşınıza çıkacak olan şalgamcı dükkânlarında satılır. Şalgamcıda içerken şalgamın “tane”lerini tatma şansı da yakalarsınız. Mutlaka taneli şalgam istemenizi tavsiye ederim.

Adana'da en iyi şalgamlardan birisi İçenbilir Hacı'nın şalgamıdır. İçmeden Adana'dan ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Şırdan:

Adana’nın en eski ve yöresel yiyeceklerinden biridir. Şırdan olarak anılsa da aslı Şırdan Dolması’dır. Kuzu’nun midesinden yapılan şırdan pek makbuldür. Yaz kış fark etmez Adana’nın her köşe başında bir Şırdan satana rastlamak mümkündür. Tadı mumbar dolması gibidir. Adana gece hayatında akşam eğlencesinden dönüşlerde mutlaka 3 şeyden biri yapılır; Kebapçıya uğramak (zaten yemekten dönüyoruz gibi bir durum olmaz, bu gayet normal karşılanır), çorbacıya uğramak, ya da şırdancıya uğramak. Şırdan yerken üzerine bolca kimyon atmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Börek:

Adana’nın tamamen kendine özgü bir böreği vardır. Peynirlisi de yapılır ama mutlaka kıymalısını denemelisiniz. Baklava hamuru kadar ince hamurdan açılan yufkalara sarılan kıymalı iç malzemesi ile fırında pişer. Servis ederken ince ince dilimlenir. Yanında mutlaka söğüş domates ve turşu ile servis edilir. Yanında ayranla müthiş olur. Adana’da 24 saat açık börekçiler de vardır.

İlk aklıma gelen ve  size tavsiye edeceğim yerler Toros Caddesi’nden Ticaret Lisesi’ne dönerken sağ köşedeki börekçi, Hastaneler kavşağında ki Bizim Börekçi ve Atatürk Caddesi’nde ki Sular Börek’tir.

 

Hint İnciri:

Diğer adıyla dikenli incir kaktüs türlerinden biridir. Tropikal bölgelere yakın olduğu için Adana’da yaz aylarında bulunur. Sokaklardaki seyyar tezgâhlarda, büyük buz kalıpları üzerine sıra sıra dizilir. Siz hangisini seçerseniz, satıcı eldivenli elleriyle bizzat keser, hazırlar ve yemeniz için size uzatır. Nisan’da bulamazsınız, ama yazın yolunuz Adana’ya düşerse, aklınızda bulunsun.

Ciğer:

Adana’da yine hemen hemen her sokakta bulunan çiğerci dükkânları, sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar açıktır. Birbiçer Adana’da kahvaltının ciğerle yapıldığı iddasını doğrulayan, uluslararası üne sahip bir kebapçıdır. Kesinlikle derin dondurucuya girmeyen, taze kuzu ciğerlerinden hazırlanan şişler, ciddi de bir enerji deposudur. Şişlere dizilen ciğerlerin aralarına kuyruk yağı eklenip, isteğe bağlı olarak pişirilmeden önce üzerine pul biber serpilir. Ciğer odun ateşinde ağır ağır pişerek servise hazır hale gelir. Seviyorsanız pide veya lavaş ile servis edilen ciğeri de mutlaka ama mutlaka bol kimyonla yemenizi tavsiye ederim. Ayrıca Adana’da aynı kalitede Turgut Özal Bulvarı üzerinde Ciğergah Restaurantı da denemenizi tavsiye ederim.

Hamburger:

Sadece Adana’da bulabileceğiniz çok özel bir hamburger mi yemek istiyorsunuz? Size Turgut Özal Bulvarında ki Hamburgerci Mükerrem’i ve Yeni Kuyumcular Çarşısının arka sokağında ki Volkan Büfe’yi tavsiye ediyorum.

Döner:

Adana’nın döneri ile meşhur mekânı Sular kavşağında ki Şadırvan’dır. Tereyağlı iskenderinide mutlaka denemelisiniz.

Balık:

Müthiş göl manzarası eşliğinde balık yiyebileceğiniz Güney Marina, Albatros Balık, Altın Balık,Dost Balık ve Yumurtalık da Mesut’un yeri gönül rahatlığıyla gidip balık keyfi yapabileceğiniz yerlerdir. Ayrıca Adana’nın sahil ilçesi Karataş da muhteşem manzarasıyla balık keyfini yaşayabilirsiniz.

Tatlıcılar:

Adana’da tarihten bu yana hizmet vermeye devam eden bir başka iş kolu da tatlıcı dükkânlarıdır. Yolda yürürken kaldırım üzerinde ayaküstü durup, vitrinlere dizilmiş halka, tulumba, taş kadayıf gibi tatlıları dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Bittiği zaman siz kaç tane yediğinizi söylerseniz, sizden sadece o kadar adet için ücret aldıklarını göreceksiniz. Tamamen güvene ve “esnaflık” anlayışına dayalı bu alışveriş halen aynen devam etmektedir. Buna en uygun Karataş Yolunda ki Selim Usta ve Tatlıcı Kerim Baba’yı söyleyebilirim.

Yine Adana’nın meşhur tatlıcılarından birkaçı; Seç Baklava, Tatlıcı Zeki, İkizler, Gönül Kardeşler ve Köse (sıcak baklavası harikadır) şiddetle tavsiye edilir.

Köfte:

Adana’nın meşhur köftecisi, Kıyıboyu Caddesi üzerindeki Köfteci Bomba’yı şiddetle tavsiye ederim. Kendilerine has ızgara köftesine hayran kalacaksınız.

Pirzola:

Çevreyolu’ndan Tarsus’a doğru giderken, şehir merkezinden en fazla yarım saat içerisinde ulaşabileceğiniz Kanal Restaurant’da, okaliptüs ağaçlarının altındaki tahta masalarda oturabileceğiniz, müthiş ev yapımı sucuklarla başlayıp, köfteyle devam eden ve sonrasında unutamayacağınız güzellikteki pirzolayla son bulacak bir deneyim yaşamak isterseniz mutlaka deneyiniz.

Çorba:

Adana’ya özgü Yüksük Çorbası, Dul Avrat Çorbası, Analı Kızlı Çorba, Adana Çorbası’nı nefis Adana Kebabı’ndan önce mutlaka denemelisiniz. Ayrıca meşhur paçacılardan örnek verem gerekirse Baraj yolunda ki Kuruköprü Paçacısı, Hastaneler Kavşağındaki Veysel Usta ve Kasım Gülek Gazipaşa iniş kavşağında Sular Paçayı tavsiye ederim.

Sodalı Ayran:

Adana’da vakit bulur da saunaya gidebilirseniz, mutlaka sodalı ayran içmelisiniz.

Nerede Eğlenilir

Adana’da eğlenmek hiç de zor değildir. Sokakta bile eğlenebilirsiniz, Adana ruhunu gerçekten yaşayabiliyorsanız…

Ancak, yine de birkaç mekân ismi tavsiye edeceğim;

Tarihi Kazancılar Çarşısı:

1908 yılından itibaren Adana’nın en güzel yerinde hizmet veren Kazancılar Kebap günümüze kadar kalitesinden ödün vermeden sağlıklı ve tertemiz üretim şekliyle geldi. Beş nesildir Mangalı babadan oğula yerine ustadan kalfaya bırakmayı tercih eden Kazancılar, bu başarısını Adana’dan İstanbul’a kadar da taşımayı başaranlar arasında yer alıyor. İyi bir kebap ve müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz.

Kazancılar çarşısındaki eğlence formatı, İstanbul Kumkapı da ki ne çok benzer.

Kazancılardaysanız, eğlenmeme ihtimaliniz yok gibidir.

Park Zirve:

Göle hakim manzaranın tadına varmak için en ideal yerlerin başında gelir… Park Zirve’de tüm ayrıntılar özenle düşünülerek dekore edilmiştir ve muazzam Seyhan nehri manzarası mevcuttur. Adana’yı bambaşka bir açıdan seyredebilmenize olanak sağlar.

Ayrıca, Turgut Özal ve Ziyapaşa Bulvarları üzerindeki barları da deneyebilirsiniz.

Adana’da Görülmesi Gereken Yerler

Vali Yolu

Nisan ayında akşamüstü saatlerinde Vali Yolu’nda yürüyerek portakal çiçeği kokusunu yol boyunca içinize çekebilirsiniz.

Amerikan Pazarı

Aklınıza gelen gelmeyen birçok orjinal ürünü bulabileceğiniz, şehir merkezinde bulunan Amerikan Pazarı’nı mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.

Gazipaşa, Ziyapaşa, Metro Sokağı, Turgut Özal Bulvarı

Portakal çiçeklerinin en güzel koktuğu akşamüzeri 5 - 7 saatleri arasında buralarda yapacağınız yürüyüşler, Adana’nın Nişantaşı’sı olarak kabul gören Ziyapaşa / Metro Sokağı üzerindeki kafelerde yapacağınız kahve molaları, Adana’ya geldiğinize değdiğini düşündürecektir.

Göl Kenarı

Adana’ya gelip de göl kenarında bir gezi yapmadan dönmek olmaz. Özellikle de Sevgi Adası’nı selamlamak lazım. Bir sevgi uğuru dileğinde bulunmanızı tavsiye ederim.

Portakal Çiçeği Kokusunun En yoğun Olduğu Adresler:

Vali Yolu, Gazipaşa Bulvarı, Toros Caddesi, Metro Sineması Sokağı, Turgut Özal Bulvarı gibi şehir merkezindeki bölgelerde, özellikle de akşamüstü saatlerinde yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz… Bunun dışında, Portakal Çiçeği kokusunu yogun hissetmek için Çetinel Tesisleri gibi şehir merkezine arabayla 5-6 dakika mesafedeki yerlere gidebilirsiniz. Ya da, şehir merkezine 20-30 dakika mesafedeki portakal bahçelerini de ziyaret edebilirsiniz

Tarihi Yerler, Yapılar

Büyük Saat Kulesi:

Kent gezisine başlayabileceğiniz en iyi yer ise Büyük Saat Kulesidir. Kentin en eski yapılarından biri olan 1507 tarihli Ulu Camii’nin güneyindeki Ali Münif Caddesi’nde bulunan 32 metre yüksekliğindeki kule 1882 yılında, Adana Valisi tarafından inşa edilmiştir. 32 metre yüksekliğiyle Türkiye’deki en uzun saat kulesidir. Fransız işgali sırasında hasar görmüş ama 1935’te yeniden inşa edilmiştir.

Ulucami:

Ramazanoğulları tarafından yapılan en büyük ve meşhur camidir. Hala dimdik ayaktadır. Osmanlı devrinde tamirat görmüştür. İnşaatına 1513’de başlanmış ve inşaat 1541’de Piri Mehmed Paşa tarafından bitirilmiştir. Selçuklu, Memluk ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşır.

Taşköprü:

Seyhan Nehri üzerindeki şehrin iki yakasını birleştiren Taşköprü, Romalılardan kalmadır. 3.10 m yüksekliğinde 13 m genişliğinde 21 gözlü ve taştan yapılmıştır. 17. Yüzyılda esaslı bir tamir görmüştür. Sultan Üçüncü Ahmed (1713) Adana valisine Taşköprü’nün tamiri için ferman göndermiştir. 1847’de ise, Sultan Abdülmecid Han tamir ettirmiştir. Günümüzde 21 gözden sadece 14’ü kalmıştır.

Sabancı Merkez Camii:

Günümüzde şehrin sembollerinden biri haline gelmiştir.

Kentin tarihi dokusunu yaşatan diğer eserler arasında 1540 yapımı Ramazanoğlu Medresesi, Türkiye’nin ayakta kalan en eski evlerinden Ramazanoğlu Konağı, Ramazanoğlu Çarşısı, bir Haçlı kilisesi iken 1501 yılında, Ramazanoğlu Halil Bey tarafından camiye çevrilen Yağ Camii ve Hasanağa Camisi’nin adını saymak mümkün. Şehir merkezinde görülebilecek eski Adana evlerinin sayısı ise yüz kadardır.

Adana ili ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği Adana Arkeoloji Müzesi, Çukurova köyleri ve Toroslarda yaşayan Yörüklere ait oldukça zengin eşyalar barındıran  Adana Etnografya Müzesi, Mustafa Kemal’in 1923 yılında Adana’ya geldiği zaman misafir edildiği Suphi Paşa Konağı olarak da bilinen Atatürk Müzesi ve evi, Adana sinema müzesi, Bebekli Klisesi, Akana Bedesteni, Akkapı Şeyhcemil Nardalı Konağı şehrin görülmeye değer diğer yapılarıdır.

Çukurova Üniversite içerisinde yer alan Portakal Bahçeleri de görülmeye değerdir.

Adana Çevresinde Görülebilecek Yerler

Anavarza Kalesi

Adana’ya yaklaşık olarak 70 kilometre uzaklıkta olan Anavarza Kalesi, Kozan, Ceyhan ve Kadirli ilçelerinin kesiştiği yerde olup Kozan’ın sınırlarında bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre ise Hititler tarafından kurulmuştur Anavarza kenti. Bu kent ve kale çeşitli kültürlerin birbirine etkilemesine vesile olmuştur. Ünlü roman yazarımız Yaşar Kemal’in İnce Memed romanındaki bir bölüm Anavarza’da geçmiştir. Bu tarihi kaleyi ve şehri gezmek sizi bulunduğunuz tarihten bir süre için koparacak ve farklı bir zamanda olduğunuzu hissettirecek

Varda Köprüsü

Varda Köprüsü, Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) köyü'nde bulunan, yöre halkı tarafından "Koca Köprü" diye anılan köprü. Hacıkırı Demiryolu Köprüsü olarak ya da 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak bilinmektedir. Adana'ya uzaklığı karayolu ile Karaisalı üzerinden 64 km'dir. Demir yolu ile Adana İstasyonu'na mesafesi 63 km’dir. Bu köprü Almanlar tarafından, çelik kafes taş örme tekniği ile yapılmıştır. 6. Bölge sınırları içinde bulunmaktadır. 1912 yılında hizmete açılmıştır. Köprünün yapılış amacı İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamaktır. Günümüzde James Bond’un Skyfall Filimi ile ünlenmiştir.

Yedi Uyuyanlar

Mersin'e bağlı Tarsus'un kuzeybatısında Dedeler köyünde yer alan Yedi Uyuyanlar Mağarası, Müslüman ve hristiyanlarca kutsal sayılır. Kuran-ı Kerim’in Kehf suresinde sözü edilen bu mağaraya 15-20 merdivenle inilir. “Mitolojik tanrılara inanışın gücünü kaybettiği dönemlerde, Tek Tanrıya inandıkları için eziyet edilmekten kaçan Hristiyan dinine mensup Yemliha, Mekseline, Mislina, Memuş, Sarehuş, Tebernuş ve Kafestetayuş adında 7 genç putperestliğe dönmeyi kabul etmediklerinden Rum Hükümdar Dakyanus’un huzuruna çıkarılmışlar. Bu hükümdar, Putperestlik dinine bağlı kalmalarını, aksi takdirde kendilerini öldürteceğini söyleyerek birkaç günlük zaman vermiş. Köpekleri Kıtmir ile birlikte bu yedi genç ölümden kurtulmak için verilen süreden faydalanarak kaçmışlar ve bu mağaraya sığınmışlar. Allah tarafından kendilerine 300 yıl süre bir uyku verilmiştir. İlk uyanan, yiyecek almak için kente gider ama elinde bulunan zamanı geçmiş para yüzünden yakalanır. Yakalayan parayı nerede bulduğunu ve oraya götürülmesini ister. O da yalnız olmadığını yedi arkadaşıyla beraber mağarada kaldığını söyler. Onunla birlikte mağaraya geldiğinde yedi yavru kuşun tünediği bir yuvadan başka bir şey görmemiştir. Bu nedenle burası “Yedi Uyurlar Mağarası” diye de anılır. Halk arasında ziyaret dağı olarak bilinen dağ, konik biçimi ve topoğrafik görünümü itibarıyla doğal bir özellik arz eder. Mağara 300 m2 büyüklüğünde 10 m yüksekliğindedir. Mağaranın içinde 3 tünel mevcuttur. Eshab-ı Kehf Mağarasının yanına Osmanlı Padişahı Abdulaziz tarafından 1873 yılında bir mescit yaptırılmıştır.

Misis Harabeleri

Adana’ya bağlı Yakapınar yakınlarındaki Misis Harabeleri Adını Kilikyalı savaşçı Mapsos’tan alır. İpek Yolu’nun önemli duraklarından biri olarak Hititlerden Osmanlılara dek yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Köyün girişindeki tek katlı küçük müzede sergilenen Bizans mozaiklerinin en ilginç olanı, Nuh’un tufandan kurtuluşunu tasvir eden 6. yüzyıl tarihli yer mozaiğidir.

Yılankale

Yılankale, Ceyhan’a 13 km mesafededir. Çok sarp bir tepe üzerine Ceyhan Ovası’na tamamen hakim şekilde kurulan bu kalenin Bizanslılar zamanında yapıldığı sanılmaktadır.

Şar Antik Kenti

Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde bulunan Şar Antik Kenti, birçok tarihi kalıntısıyla ziyaretçilerini ağırlamaya dev etmektedir.
Günümüze kadar gelebilen tarihi kalıntılardan olan Şar Antik Kenti, daha çok Roma dönemine ait eserlere sahiptir. Roma döneminden kalan önemli kalıntılar arasında ise amfi tiyatrodur. Bizans döneminden kalan en önemli eser ise bir kilise kalıntısıdır. Adana gezinizde şehrin tarihine tanıklık eden Şar Antik Kenti'ni ziyaret edebilirsiniz.

Belemedik Yaylası

Adana-Pozantı'ya 9 kilometre uzaklıkta olan Belemedik Yaylası, turistlerin yoğun ilgisini görmekle birlikte kolay bir ulaşıma sahiptir. Çakıt Çayı yakınında bulunan Belemedik Yaylası, 3 kilometre uzunluğundadır.
Burada bulunan eski evler terk edilmiş olup, bölgede inşaat yasağı vardır. Sadece ahşap ev yapmak isteyenlere izin verilmektedir. Harika bir doğaya sahip olan Belemedik Yaylası, bahar aylarında buram buram çiçek kokar. Bölgede aynı zamanda yabani hayvanlara da rastlanmaktadır. Eğer yaylada kamp yapmak isterseniz, tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz gerekiyor. Çünkü burada bulabileceğiniz bir tesis veya malzeme satış yeri yoktur. Doğa fotoğrafları çekeceğiniz, tabiatın tam ortasında huzurlu vakitler geçireceğiniz Belemedik Yaylası sizleri bekliyor.

Horzum Yaylası

Ahşap evleriyle, yemyeşil bitki örtüsüyle, yayla insanlarıyla Adana'nın coğrafyasını ve geleneksel yaşantısını gözler önüne seren Horzum Yaylası'nın tabiatı, şehre gelen her turist tarafından mutlaka keşfedilmeli.
Horzum Yaylası Kozan ilçesinde bulunuyor. Kozan'dan Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Kayseri'ye kadar uzanan yolun 25 kilometre uzaklığında yer alıyor. Stabilize bir yola sahip olan yaylaya yaz ve kış aylarında otobüslerle ve minibüslerle ulaşılabilmekte. Yaylada kır kahveleri ve bakkallar bulunuyor. Dilerseniz Horzum Yaylası'nda kamp yapabilirsiniz. Yaylanın çam ağaçları, üzüm bağları ve meyve ağaçları arasında tabiatın tadını birkaç saat veya birkaç gün çıkarabilirsiniz.

Adana Tiyatro Festivali

Gelenekselleşen ”Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali” her yıl Nisan ayı boyunca gerçekleşmektedir. Festivalde geçtiğimiz 14 yılda, dünyanın her kıtasından gelen yabancı topluluklar ile Türkiye’nin özel tiyatro grupları, şehir tiyatroları ve Devlet Tiyatroları ekipleri, 243 farklı oyunu 300 bini aşkın sanatseverle buluşturdu. Nisan’da Adana’ya geldiğinizde birbirinden güzel bu oyunlardan birini mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Adana Su, Sualtı ve Kürek Aktiviteleri

Adana su sporları bakımından her türlü imkâna sahip Türkiye’nin önemli bir merkezidir. Çeşitli yarışmalara ev sahipliği yapmış ve burada yetişen sporcular sayısız galibiyetle imza atmışlardır. Ayrıca Seyhan Baraj Gölü, iklim ve rüzgâr açısından yılın 12 ayı sporcuları ağırlayarak önemli bir turizm katkısı sağlıyor. Adana’da Su, Sualtı ve Kürek Kulüplerini ziyaret edebilir, yapılan aktivitelerde yer alabilirsiniz.

Konaklama

Adana’da son yıllarda oldukça iyi oteller de hizmet vermeye başlamış bulunmaktadır. Her sınıftan, farklı fiyatlarla kalabileceğiniz büyük 5 yıldızlı otellerden, daha küçük butik otellere kadar farklı nitelikteki otelleri şehir merkezinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bazı otellerin isimleri;

Adana Hilton

Sheraton Adana Oteli

Adana Seyhan Oteli

Hotel Bosnalı

İbis Adana

Adana'daki bütün otellere Neredekal.com üzerinden ulaşabilirsiniz:
https://www.neredekal.com/adana-otelleri/ 

Adana’ya Ulaşım

İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Lefkoşa Ercan Havalimanı, Antalya, Trabzon ve Van Havalimanlarından Adana Şakirpaşa Havalimanına doğrudan uçuşlar gerçekleşmektedir. Ayrıca Adana’ya otobüs ve trenle ulaşım da mümkündür.

Adana’da Ulaşım

Adana’da toplu taşıma araçlarının yanı sıra araç kiralama şirketleri de hizmet vermektedir.